Szopki Bożonarodzeniowe

Szopki Bożonarodzeniowe to nieodłączna część obchodów świąt. Stawia się je w kościołach, ale też można je zobaczyć na ulicach miast, czy pod choinką w urzędach i domach prywatnych. Szopki Bożonarodzeniowe są atrakcją szczególnie dla dzieci. Współczesne szopki bożonarodzeniowe są bowiem często wzbogacane przesłaniem do wiernych, czy symboliką nawiązującą do współczesnych wydarzeń. Często można spotkać w nich także żywe zwierzęta. Najważniejsze w szopce są jednak figury Świętej Rodziny. Święta rodzina do szopki to postacie najważniejsze, ale przedstawiane bardzo różnie. Zazwyczaj są to figury Maryi i Józefa pochylające się nad małym Jezusem. Czasami w szopce jest tylko figurka Dzieciątka. Figury dzieciątka Jezus mogą być różnej wielkości. Jezusa umieszcza się zwykle w żłóbku na sianie, czasami Dzieciątko ma uniesioną jedną dłoń w geście błogosławieństwa.
Figurki do szopki to także pasterze, trzej królowie, aniołki, owieczki i inne postacie, które przyszły powitać nowo narodzone Dziecię.

Szopka może być bardzo rozbudowana. Wówczas znajduje się niej wiele postaci, budowli, zwierząt, a także ruchomych elementów. Często umieszcza się przy szopce tradycyjną polską choinkę, a w tle słychać kolędy.

Szopki bożenarodzeniowe suwalki

Szopki w polskiej tradycji

Szopki w polskiej tradycji są popularne, a każdy region może pochwalić się swoimi dziełami. Najbardziej popularne są szopki krakowskie, ale ciekawe są także góralskie, czy ludowe. Dziś chętnie wierni odwiedzają tzw. żywe szopki, gdzie figury są zastąpione aktorami i żywymi zwierzętami. Jednak i takie szopki wymagają rekwizytów, dlatego figurki do szopki są ważnym elementem jej wystroju i muszą być odpowiednio dobrane wielkością, formą i wyglądem do całości.
Wokół szopek bożonarodzeniowych skupiają się całe rodziny, także przy nich odprawiane są msze, mają miejsce koncerty i różne wydarzenia lokalne.